|
>> Takaisin etusivulle
Tehokurssi suomalaisuuteen
- Intensiivinen kielivalmennus Erasmus-opiskelijoille
Teksti: Pauliina Grönholm Kuvat: Lilli Hirvonen, Joensuun yliopisto, kielikeskus
 Kolilla.
Englantilainen Lloyd, italialainen Gianpietro sekä unkarilaiset Zsuzsanna ja Eva osallistuivat elokuussa Erasmus-opiskelijoille tarkoitetulle intensiiviselle suomen kielen kurssille Joensuun yliopistossa.
-"Suomalaiset ovat ujoja, mutta ystävällisiä", he sanoivat.
ILPC-kursseja, tai tuttavallisemmin ilppareita, järjestetään Euroopan harvinaisemmissa kielissä. 3-8 viikkoa kestävät tehokurssit pidetään yleensä heinä-syyskuussa ennen varsinaisten opintojen alkua. Suomessa ILPC-kursseja pidettiin elokuussa viiden kaupungin yliopistoissa Helsingissä, Turussa, Oulussa, Vaasassa ja Joensuussa.
 Tunnilla.
Karjalanpiirakan paistoa ja toriasiointia
Joensuun kolmen viikon tehokurssi sisälsi kuusikymmentä tuntia opetusta: kielioppia, kuuntelu- ja ääntämisharjoituksia, kirjoittamista ja keskustelua.
Varsinaisten kieliopetustuntien lisäksi kurssilaisille oli tarjolla myös runsaasti vapaa-ajanohjelmaa. Lloyd, Gianpietro, Zsuzsanna ja Evakin ehtivät opetella perinteistä karjalanpiirakan paistoa SM-tason paistajan johdolla, vierailla useissa Joensuun yrityksissä ja tutustua suomalaiseen saunakulttuuriin.
" Ja kerran meidän piti selvittää torilla kuinka paljon mikäkin maksaa, kaikki suomeksi!"
 Piirakanpaistoa SM-tasolla.
Tiukasta tahdista huolimatta oppilaat puhkuivat tarmoa. Opettajat ja Joensuun yliopiston kielikeskus saivat heiltä runsaasti kiitosta.
-"Täällä on mahtavat tilat, erityisesti kielistudio. Opettajat pitävät meistä myös hyvää huolta, melkein kuin olisimme heidän omia lapsiaan", Gianpietro hehkutti.
Varsinaiset Erasmus-opintonsa joukkio suorittaa kukin eri puolilla Suomea; Eva Helsingissä, Zsuzsanna Rovaniemellä ja Gianpietro Raumalla. Ainoastaan Lloyd jää Joensuuhun. Motiivit suomenkielen oppimiseen ovat jokaisella erilaisia.
"Alun perin halusin oppia hieman suomea, jotta pärjäisin Suomessa. Nyt aion ehdottomasti opiskella lisää suomea kurssin jälkeenkin", Eva vannoi.
Ainakaan intoa ei joukolta puuttunut.
 Valamossa.
|
ILPC-kurssien suosio yllätti
Erasmus-opiskelijoille tarkoitettua intensiivistä kielivalmennusta (Intensive Language Preparation Course,s ILPC) harvinaisissa
eurooppalaisissa kielissä järjestettiin tänäkin kesänä 22:ssa Erasmus-ohjelmaan osallistuvassa maassa.
Suomalaisetkin opiskelijat ovat voineet hakea ILPC-kurssille Belgiaan, Bulgariaan, Tanskaan, Italiaan, Alankomaihin, Portugaliin, Islantiin, Norjaan, Tsekin tasavaltaan, Viroon, Kyprokselle, Latviaan, Liettuaan, Unkariin, Maltaan, Puolaan, Kreikkaan, Romaniaan, Sloveniaan ja Slovakiaan.
Suunnittelija Anne Siltala CIMOsta kertoo, että suomalaiset opiskelijat hakivat näille kursseille innokkaasti. Heitä hyväksyttiin kursseille enemmän kuin koskaan aikaisemmin, peräti 153. Vielä viime vuonna lähtijöitä oli "vain" 96.
Siltala arvelee, että lähtijöiden lisääntyminen johtuu siitä, että korkeakouluilla on kokemuksen myötä jo enemmän tietoa ILPC-kursseista.
-"Kurssi on hyvä ponnahduslauta opintoihin ja elämään uudessa maassa. Puskaradio myös toimii opiskelijoiden keskuudessa ja he kertovat toisilleen kurssista", hän sanoo.
Myös Suomessa järjestettäville ILPC-kursseille haki ennätysmäärä hakijoita. Tarjolla olevia 176 kurssipaikkaa haki 367 opiskelijaa. Suurin osa hakijoista oli tänäkin vuonna Saksasta, mutta myös Italiasta, Tsekin tasavallasta ja Unkarista oli runsaasti hakijoita.
Lisätietoja ILPC-kursseista
komission www-palvelusta.
|
 Tulosta
|
|