|
>> Takaisin etusivulle
Polisutbildningarna i Norden inleder ett nordiskt samarbete
Text: Kenneth Lundin, planerare / CIMO
Rektorerna för samtliga polisutbildningsinstitutioner undertecknade ett avsiktsbrev om ett nordiskt samarbete i Tromsö den 27.8.2004. Målet är att skapa ett Nordplus-nätverk. Primus motor och koordinator för nätverket är Polishögskolan i Oslo.
Trots att polissamarbete mellan de nordiska länderna har idkats i årtionden har samarbete inom utbildning varit endast sporadiskt. Orsaken har delvis varit att strukturen och organiseringen av utbildningen varit så olik i de olika nordiska länderna. Nu vill man skapa en struktur och organisation för ett samarbete på lång sikt med klara målsättningar.
Ett omfattande förarbete har ägt rum under hela året med kartläggning av de olika institutionernas särskilda kompetenser och utbildningens organisering. Inträdeskraven, utbildningens längd och uppdelning uppvisar stora skillnader mellan länderna och därför har det inte alltid varit lätt att finna ämnen, tidpunkter och former för samarbete. Nu har man lyckats bemästra dessa svårigheter och som tecken på detta undertecknat avtalsbreven. Den kanske viktigaste förutsättningen för att ett dylikt projekt skall kunna överleva — ledningens fulla stöd — är därmed uppfylld.
Ett kontinuerligt utvecklingsarbete pågår vid varje institution. Island skall från och med 2006 övergå till en 3-årig grundutbildning från en nuvarande 9 månaders utbildning. Också i Finland, som deltar i nätverkssamarbetet med både Polisskolan och Polishögskolan, står man inför stora förändringar i polisutbildningen. Enligt beslut skall institutionerna sammanslås senast 1.1.2008 då Polishögskolan flyttar till Tammerfors. Bolognaprocessen står i bakgrund när utbildningen utvecklas och vi kan kanske se en polisutbildning i två cykler inom en snar framtid i Norden.
Nätverket kommer att ansöka om Nordplus-medel i nästa ansökningsomgång och sålunda ansluta sig till Nordplusfamiljen. I ett första skede skall samarbetet i första hand bestå av student- och lärarmobilitet. Nätverket har som mål att parterna erbjuder utbytesstudieplatser på sitt ämnesmässiga kompetensområde. I ett senare skede kommer gemensamma moduler, kurser och kanske till och med ett gemensamt studieprogram att stå på dagordningen.
Vi önskar det nordiska samarbetet inom polisutbildningen lycka till i nästa ansökningsomgång!
 Tulosta
|
|