Campus-logo
arkisto
palaute
toimitus
tekstiversio
CIMOn verkkolehti 11.12.2003
Pääkirjoitus
Kyllä pohjoismainen yhteistyö on mukavaa
Artikkelit
Nordplus 2004
Kulttuuri voi yhdistää laajentuvaa unionia
Koko koulun Comenius-hanke
Suomen nuorisotyön tärkeä työkalu
Erilaista koulutusta
Mitä eurooppalaisella koulutusyhteistyöllä saavutetaan?
Suomalais-venäläinen korkeakouluseminaari Pietarissa
Barentsin hyvä henki kantaa
Kolumni
Lähikuvassa
 
Makasiini
CIMOlta kysyttyä
Yleisönosasto
>> Takaisin etusivulle

Kv-harjoitteluhaku lokakuussa 2003

Teksti: Samuli Repo, tietopalvelusihteeri / CIMO

Opiskelijat ja vastavalmistuneet voivat hakeutua CIMOn harjoittelijavaihto-ohjelmien kautta määräaikaiseen työharjoitteluun ulkomaille, omaa alaansa ja koulutustansa vastaaviin tehtäviin. Harjoittelupaikkoja on tarjolla sekä Euroopassa että muualla maailmassa. Kansainvälisen harjoittelun hakuaika on kaksi kertaa vuodessa, helmikuussa ja lokakuussa.

Lokakuun 2003 haussa (hakuaika 1.-31.10.) oli tarjolla kaikkiaan noin 130 harjoittelupaikkaa seuraavissa ohjelmissa:

- CIMOn yhteistyöorganisaatiot
- Kulttuuri- ja tiedeinstituutit
- Suomen kielen ja kulttuurin opetuspisteet ulkomailla
- Suomen edustustot
- Kauppakamarit
- Finpron vientikeskukset
- Muut paikat

Määräaikaan mennessä CIMOon saapui noin 1500 hakemusta, jotka jakautuivat alla olevan kaavion mukaisesti.




Hakemukset käsiteltiin ohjelmittain CIMOn kansainvälisen harjoittelun yksikössä. Esivalinnan perusteella lähetettiin eteenpäin 3-7 hakemusta kutakin harjoittelupaikkaa kohden. Lopullisen valinnan tekee tämän jälkeen työnantaja. Valituiksi tulleet suorittavat harjoittelujaksonsa pääasiassa vuoden 2004 aikana.

CIMOn tieto- ja neuvontapalveluihin tuli lokakuun aikana kv-harjoitteluun liittyviä puhelintiedusteluja lähes 400 kappaletta, ja sähköpostitiedusteluja miltei 500. Suurin osa kysymyksistä kohdistui liitteissä ja hakulomakkeessa käytettävään kieleen: ”täytetäänkö hakemus suomeksi vai englanniksi?” Hakuohjeissa käytetyn ”työskentelykieli” -sanan merkitys oli monelle epäselvä. Jotkut hakijoista taas olivat epävarmoja omien kieli- tai työtodistustensa kelvollisuudesta, ja niin edelleen.

Pyrimme CIMOssa siihen, että kv-harjoittelun hakumenettelyä koskevat ohjeet www-sivuillamme olisivat yksiselitteiset ja selkeät. Asiakaskysymysten tallentaminen ja analysointi on palvelujemme kehittämisen kannalta tärkeää. Myös asiakaspalaute on tervetullutta!

Seuraavan kerran CIMOn kv-harjoittelupaikkoja voi hakea helmikuussa 2004, jolloin haettavana ovat maa- ja alakohtaiset sekä IAESTE-ohjelman paikat.

CIMO / Tieto- ja neuvontapalvelut
tietopalvelu: Hakaniemenkatu 2, toinen kerros (ma-to klo 12-16)
neuvontapuhelin: 01080 6767 (ma-to klo 10-12 ja 13-15)
ulkomailta: +358 1080 6767
sähköposti: cimoinfo@cimo.fi


Huom. tiedot joulunajan palveluistamme löytyvät CIMOn www-sivuilta!

Tulosta
Tulosta
ISSN 1458-9907 © Kansainvälisen henkilövaihdon keskus CIMO, PL 343, 00531 Helsinki, puh. (09) 7747 7033 (vaihde), fax (09) 7747 7064